Sekoskaitos tyrimai

Nutraukus ekstremalią situaciją dėl COVID-19, sekoskaitos tyrimai buvo sustabdyti ir paskutiniai surinkti duomenys yra iš 2022 m. gegužės 1 d. surinktų mėginių. Tuo metu vyravo BA.1 ir BA.2 Omikron šeimos potipiai, taip pat buvo nustatyti pavieniai BA.3 atvejai.

Plačiau apie tai skaitykite šiame pranešime.

Lietuvoje plintantys Omikron potipiai

Kovo 22 d. duomenys apie Omikron potipių paplitimą Lietuvoje.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Vasario 15 d. duomenimis Lietuvoje iš kelių naujai nustatytų Omikron atmainos potipių labiausiai išplito BA.1. ir BA.1.1 viruso linijos.

 

Lentelė. Iš viso aptiktų Omikron atmainų kiekiai

Atmaina

Aptiktas kiekis

BA.1

1654

BA.1.1

538

BA.2

65

B.1.1.529

3

Iš viso

2260

 

Diagrama. Atmainų užimamas procentas atsitiktinėje imtyje. Duomenys iš savaičių, kai nusukvenuota bent 70% tos savaitės mėginių.

Diagrama. Aptiktų atmainų kiekiai. (Pastaba: Paskutinėmis savaitėmis mėginių su Omikron atmaina kiekis mažėja dėl sumažėjusių tyrimų imčių, bet jų procentas tarp visų ištirtų mėginių auga.).

Remiantis ankstyvaisiais epidemiologinių tyrimų duomenimis, BA.2 viruso linija plinta greičiau nei BA.1, tačiau nėra duomenų apie tai, kad ši linija pasižymėtų sunkesne ligos eiga arba galėtų lengviau užkrėsti asmenis prasirgusius kitais Omikron variantais.

 

Šiuo metu Omikron šeima yra skirstoma į tris potipius:

- BA.1, turintis papildomas 20 mutacijų prie tėvinei Omikron linijai (B.1.1.529) būdingų 39 mutacijų.

- BA.2, kuriame yra papildomos 27 mutacijos;

- BA.3, kurį sudaro dar 13 papildomų mutacijų.

 

Įdomu tai, kad visi šie trys Omikron šeimos potipiai nustatyti beveik tuo pačiu pačiu metu Pietų Afrikos Respublikoje.

 

Nors genetiškai BA.1, BA.2 ir BA.3 viena nuo kitos skiriasi panašiai kaip Alfa, Beta, Gamma ir Delta variantai vienas nuo kito, tačiau kol kas ryškiausias pastebėtas skirtumas yra greitesnis BA.2 plitimas. Danijos mokslininkų skaičiavimais, BA.2 variantas plinta pusantro karto greičiau nei tėvinis Omikron (B.1.1.529) variantas.

 

Nors Omikron ir jo potipiai, yra labiausiai užkrečiama iki šiol plitusio SARS-CoV-2 viruso forma, tačiau, laimei, šis variantas pasižymi lengvesne ligos eiga. 

 

Didelė tikimybė, kad BA.2 potipis ilgainiui taps vyraujančiu SARS-CoV-2 variantu, tačiau, labai tikėtina, kad šalyse, patyrusiose didelę BA.1 potipio bangą (Lietuva yra tarp jų) bus pasiektas aukštas imunizacijos lygis, apsaugantis ir nuo BA.2 varianto.

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.