Sergamumas COVID-19 Lietuvoje mažėja, tačiau naujos mutacijos ir toliau plinta

SARS-CoV-2

Sergamumas COVID-19 (SARS-CoV-2 infekcija) šiuo metu Lietuvoje mažėja kaip ir likusioje Europoje, nors skirtingos tendencijos pastebimos atskirose šalyse. Pastaruosius dvejus metus lapkričio mėnesiais Lietuvoje buvo stebimas sergamumo didėjimas, tačiau šį rudenį didžiausias sergamumas užfiksuotas rugsėjo mėnesį.

Tai gali būti susiję su tuo, kad paskutinė reikšmingai mutavusi linija (BA.2.86) buvo nustatyta 2023 m. rugsėjo mėn. Žmonės, skiepyti 2024 m., tikėtina, yra atsparūs dabar plintantiems variantams. Taip pat verta pažymėti, kad žmonės, kurie 2024 m. sirgo COVID-19, greičiausiai turi apsaugą ir nuo dabartinių variantų.

Nepaisant to, virusas toliau mutuoja. Šiuo metu dominuoja KP.3 (kilusi iš BA.2.86) ir KP.2 linija. Surinkti duomenys rodo, kad šios linijos efektyviau vengia susiformavusio imuniteto lyginant su pradine BA.2.86 ar JN.1 (taip pat kilęs iš BA.2.86). Taip pat plinta rekombinantinė linija XEC (kuri susidarė iš KS.1.1 ir KP.3.3). Atsižvelgiant į NVSPL stebėsenos pagrindais vykdomus sekoskaitos tyrimus, stebimos linijos atitinka Europoje stebimų linijų pasiskirstymą – KP.3 ir XEC linijų grupės yra dominuojančios (2024 m. lapkričio mėn. duomenimis).

Šiuo metu sergamumas mažėja, tačiau, kadangi virusas toliau mutuoja ir prisitaiko prie įgyto imuniteto, galima tikėtis tolesnio plitimo ir naujų bangų. Vis dėlto, mažai tikėtina, kad sergamumo lygis pasieks 2021 ar 2022 metų rodiklius.

Gripas

Šiuo metu gripo infekcijų ir hospitalizuojamų pacientų skaičius didėja. Reikšmingas hospitalizacijų šuolis pastebėtas pirmosiomis gruodžio savaitėmis. Panašios tendencijos stebimos visoje Europoje. Dažniausiai Lietuvoje gripo sezonas prasideda gruodžio mėnesį ir didžiausias sergamumas stebimas kalėdinių švenčių laikotarpiu ir po jų.

Pagal NVSPL renkamus tipavimo duomenis, šiuo metu dominuoja gripo A H1pdm09 tipas, atsiradęs 2009 m. iš kiaulių, paukščių ir žmogaus gripo virusų. Taip pat stebimi pavieniai gripo A H3 variantai ir gripo B atvejai. Dažniausiai gripo B atvejai pradedami stebėti gripo sezono pabaigoje ir mažėjant gripo A susirgimų skaičiui, bet šiemet abu gripo variantai fiksuojami vienu metu.

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.