Filtrų naudojimas vandens gerinimui: jų nauda ir žala, cheminiai vandens tyrimai

Reikalingas filtras vandens kokybei gerinti ar ne? Tai dažnai užduodamas klausimas šiuo metu, kai plečiasi gyvenamieji rajonai, daugėja namų atokesnėse miesto vietose, todėl gyventojai vis dažniau įsirengia ir naudoja gręžinio vandenį.

 

Gręžinių vanduo dažnai pasižymi padidintu geležies, mangano kiekiu, jis gali būti kietas, o esant padidėjusiam geležies ir mangano kiekiui, pastebima ir didesnė amonio kiekio koncentracija vandenyje. Tuomet būtina įsirengti vandens filtrus, nes toks gręžinio vanduo yra kenksmingas ne tik žmogaus sveikatai, bet ir gadina buitinę techniką. Tačiau Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistai pastebi, kad žmonės statosi vandens filtrus prieš tai neįsitikinę ar jie tikrai reikalingi, ar jų vartojamas vanduo iš tikrųjų neatitinka Lietuvos higienos normos HN 24:2017 reikalavimų. Nepamirškite, kad vandens filtrai ne tik sulaiko didesnius kiekius įvairių teršalų – geležies, mangano – koncentracijas, bet ir gali išvalyti vandenį taip, kad jis taps fiziologiškai bevertis.

 

Be reikalo naudojami filtrai iš vandens pašalina kalcį, magnį, kalį, o pastarąsias medžiagas, būtinas mūsų organizmui, jie pakeičia natriu, kurio gamtoje – labai mažai. Šis elementas į vandenį patenka iš minkštinimo filtrų, kuomet vanduo valomas druskų pagalba. Natris – kenksminga medžiaga, jis sulaiko organizme skysčius, tad gali prasidėti tinimai, padidėti kraujospūdis, o kai kurie žmonės dėl sveikatos problemų turi riboti natrio vartojimą. Kūdikiams negalima vartoti vandens, turinčio daugiau nei 20 mg/l natrio koncentraciją. Todėl nugeležinimo ar minkštinimo filtrais apdorotą vandenį, kuris yra skirtas maisto gaminimui, būtina ištirti laboratorijoje.

 

Nuotraukose matote kaip atrodo tiriami ėminiai juose ieškant amonio bei geležies:

NVSPL specialistai gyventojams visada pataria atlikti cheminius vandens tyrimus vandenyje prieš filtrą ir po jo, nes, gavę tokius palyginamuosius tyrimų rezultatus, specialistai galės pasakyti kokios kokybės vanduo yra tiekiamas į jūsų gyvenamąją vietą ir ar būtina įsirengti filtrus vandens kokybei gerinti.

 

Svarbiausi indikatoriniai ir toksiniai rodikliai, kuriuos siūlome išsitirti vandenyje prieš filtrą ir po filtro yra:

 

 • geležis;
 • manganas;
 • suminis kalcis ir magnis;
 • permanganato indeksas;
 • amonio kiekis;
 • chloridai;
 • sulfatai; 
 • pH; 
 • savitasis elektrinis laidis (SEL);
 • nitritai;
 • nitratai.

Informaciją parengė 
Kauno skyriaus Cheminių tyrimų poskyrio vedėja 
Gintautė Gelumbauskienė
 

Cheminių tyrimų kolbos
J. Juodžio nuotr.

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.