Kas yra genetiniai tyrimai?

Balandžio 25 d. – tarptautinė DNR diena, kuria minimas sėkmingas žmogaus genomo sekos projekto užbaigimas 2003 metais. Ši diena taip pat sutampa ir su dvigubos DNR spiralės atradimu 1953 metais balandžio 25 d., kurią atrado amerikiečių biologas James Watson ir anglų fizikas Francis Crick.

Molekulinė diagnostika yra metodų rinkinys, naudojamas analizuojant biologinius genomo ir proteomo žymenis. Molekulinis tyrimo metodas – tai itin jautrus, specifiškas ir greitas metodas, kuris gali padėti nustatyti infekcijos sukėlėjo DNR/RNR. Skirtingi patogenai gali sukelti skirtingas infekcijas. Gali būti nustatomi bakteriniai, virusiniai, grybeliniai sukėlėjai bei parazitinių ligų sukėlėjai.  Gebėjimas išskirti patogenų genetinę medžiagą suteikė galimybes identifikuoti sukėlėjus tiksliau ir kai kuriais atvejais greičiau nei naudojant kitus metodus. Dažnai kultūrų auginimas ar serologiniai tyrimai negali pilnai identifikuoti sukėlėjo arba yra sudėtinga gauti visus reikalingus duomenis (pvz., informaciją apie atsparumą vaistams, toksinus ir pan.), kad būtų paskiriamas labai taiklus gydymas. Panaudojus išskirtas DNR/RNR, atliekamas infekcinių ligų sukėlėjų nustatymas.

Genetiniai tyrimai dauguma atvejų yra daug jautresni ir specifiškesni. Taip pat jeigu norime identifikuoti sukėlėją esamuoju momentu genetiniai tyrimai atliekami daug greičiau nei patogeno auginimas ir identifikavimas. Genetinių tyrimų metodu galime identifikuoti ne tik patogenų rūšis, bet ir juos subtipuoti, nustatyti jų turimus genus, kurie atsakingi už atsparumą arba jautrumą vaistams ir taip greitai ir tiksliai paskirti gydymą.

Kokie dažniausiai atliekami genetiniai tyrimai?

1. Patogeno identifikavimas – tiriama dėl labiausiai tikėtinų patogenų pagal esamus simptomus. Kai kuriais atvejais tiriama dėl vieno patogeno arba dėl „visos panelės“ – visų patogenų, kurie sukelia tokią pat ar panašią simptomatiką.

2. Patogeno atsparumas vaistams – tai tyrimas, kurio metu jau identifikuotas patogenas tiriamas dėl tam tikrų genų, kurie lemia jų atsparumą vaistams. Taip yra užtikrinamas tikslingas ir efektyvus gydymas.

3. Patogenų sekos nuskaitymas  – tai patogeno viso arba dalies genomo nuskaitymas, kurio metu stebimi pasikeitimai patogenų genetinėje medžiagoje ir stebimas jų plitimas visuomenėje bei galimas atsparumas vaistams.

Parengė NVSPL Klinikinių tyrimų skyriaus Molekulinių biologinių tyrimų poskyrio specialistai

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.