Kodėl vertėtų atlikti slapto kraujo išmatose tyrimą?

Slapto kraujo išmatose tyrimas yra skirtas įvertinti, ar išmatose nėra plika akimi nematomo kraujo. Šis testas dažniausiai naudojamas storosios žarnos vėžio diagnostikai. Storosios žarnos vėžys yra vienas iš labiausiai paplitusių onkologinių susirgimų tiek vyrams, tiek moterims visame pasaulyje, todėl būtinas ankstyvas jo aptikimas. Tačiau ne visi virškinamojo trakto kraujavimai yra dėl ikivėžinių ar vėžinių polipų. Slaptas kraujas išmatose gali būti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, sergant Krono liga, opiniu kolitu, gastritu, salmonelioze ir kt. Mažėjantis sergamumas ar net mirtingumas nuo storosios žarnos vėžio yra siejamas su laiku atliktu slapto kraujo išmatose tyrimu.

Sveikiems asmenims iš virškinamojo trakto prarandamas kraujo tūris yra apie 0,5–1,5 ml per dieną. Ir tokio, fiziologiškai normalaus kraujo kiekio, standartinis testas slaptam kraujui išmatose nustatyti paprastai neaptinka.

Norint atlikti slapto kraujo tyrimus, reikia žinoti, kad dėl kai kurių vaistų vartojimo gali būti nustatytas klaidingas rezultatas. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad acetilsalicilo rūgštis (aspirinas), ibuprofenas, naproksenas, heparinas, varfarinas, klopidogrelis, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai gali sudirginti žarnyną ir tai gali būti slapto kraujavimo išmatose priežastimi. Todėl, jei įmanoma, gydytojas turėtų pacientui patarti, kaip elgtis dėl šių vaistų vartojimo septynias dienas prieš tyrimą. Išmatų mėginys taip pat neturėtų būti tiriamas, jei vyksta menstruacinis kraujavimas ir 3 dienoms jam pasibaigus, yra kraujuojantis hemarojus, pasituštinus matomas šviežias kraujas ar aptinkamas kraujas šlapime. Be to, rekomenduotina 72 val. prieš šį tyrimą nevalgyti raudonos mėsos, kai kurių daržovių, tokių kaip ridikėliai, ropės, kopūstai, įskaitant žiedinius ir nevirtus brokolius, agurkai, grybai, šparaginės pupelės, artišokai, melionai. Vengti vitamino C, kurio dozė viršija 250 mg per dieną, savaime aišku, vengti citrusinių vaisių ir/ar jų sulčių.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) Parazitologinių tyrimų poskyryje yra atliekamas slapto kraujo išmatose tyrimas. Šį tyrimą rekomenduojama atlikti bent vieną kartą per metus, nes Lietuvoje kasmet storosios žarnos vėžys diagnozuojamas daugiau nei 1500 gyventojų, o I ir II stadijos navikai yra išgydomi 90 proc. Manoma, kad reguliarus pasitikrinimas dėl slapto kraujavimo padėtų išvengti daugiau nei 60 proc. žmonių mirčių.

Norintiems išsitirti dėl slapto kraujavimo iš virškinamojo trakto, patariama surinkti išmatų mėginį (maždaug graikiško riešuto dydžio) į švarią sausą talpą. Stengtis, kad į išmatas nepakliūtų šlapimas, neimti išmatų iš klozeto ir pan. (galima pasituštinti į vienkartinę lėkštelę ar ant standaus popieriaus lapo) ir indelį su išmatomis pristatyti į Nacionalinę visuomenės sveikatos laboratoriją Gėlių g. 9, Vilniuje ar į kitus Laboratorijos padalinius. Tyrimo protokolą, beveik visada, pacientas gauna tą pačią dieną, kai tyrimas pristatomas į Vilniuje esančią laboratoriją.

Gauti tyrimo rezultatai turėtų būti naudojami kartu su kitais klinikiniais duomenimis ir tyrimo metodais, pvz., kolonoskopija. Ir tik gydytojas, remdamasis paciento visų tyrimų rezultatais, anamneze, savo turimomis žiniomis gali nustatyti kraujavimo priežastį.

Neigiami slapto kraujo išmatose rezultatai neatmeta kraujavimo iš virškinamojo trakto galimybės.

Kiekvienu konkrečiu ligos atveju ar tyrimų rezultatų interpretacija yra svarbu pasitarti su gydytoju.

Parengė NVSPL Mikrobiologinių tyrimų skyriaus parazitologijos specialistės Daiva Veitienė ir Akvilė Jucevičiūtė

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.