Mitybos terpės be kurių neįmanomi daugelis tyrimų

Naršydami mūsų puslapyje arba pastaraisiais metais sekdami su COVID-19 susijusias naujienas galėjote pastebėti neretai pasitaikantį žodį „terpės“. Be jų negalėtų įvykti ne tik koronaviruso PGR tyrimai, bet ir daugybė kitų. Plačiau su šiais produktais supažindina Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) Terpių gamybos, kokybės kontrolės ir validacijos skyriaus vedėja Jurgita Katkienė.


Terpės – kas tai?


Mitybos terpė – skystas, pusstandis ar standus medžiagų mišinys, kurį sudaro natūralios ir (arba) sintetinės sudėtinės dalys, skirtos mikroorganizmų dauginimuisi (slopinant arba neslopinant tam tikrus mikroorganizmus), identifikavimui arba gyvybingumo išsaugojimui.


Jos skirtos mikroorganizmams maisto produktuose, vandenyje, sterilioje medžiagoje bei vaistuose, klinikinėje ir kitoje tiriamojoje medžiagoje aptikti, gausinti ir skaičiuoti.


Kitų NVSPL skyrių, Klinikinių ir Mikrobiologinių, veiklos pamatą sudaro Terpių gamybos, kokybės kontrolės ir validacijos skyriuje pagamintos ir patikrintos mitybos terpės. Didelė jų rūšių įvairovė suteikia laboratorijai galimybę ištirti ir identifikuoti vis daugiau mikroorganizmų.
 

Istorija


NVSPL Terpių gamybos, kokybės kontrolės ir validacijos skyrius buvo įkurtas 1996 metais, kai Danijos valstybinis serumų institutas pagal PHARE programą padovanojo įrangą mitybos terpėms gaminti. Šiame institute laboratorijos darbuotojai taip pat mokėsi laboratorinių gamybos praktikos principų taikymo terpių gamyboje bei jų kontrolėje. Viso to tikslas – aprūpinti Lietuvos klinikinės mikrobiologijos laboratorijas kokybiškomis mitybos terpėmis, kad visoje šalyje gaunami tyrimų rezultatai būtų patikimi, atkartojami ir palyginami.


Pradžioje NVSPL standartizuotas 5 rūšių terpes ruošė du mikrobiologai, o jomis buvo aprūpinamos 13 svarbiausių Lietuvos klinikinių mikrobiologijos laboratorijų. Terpių kokybės kontrolę atliko ir 20 padermių kolekciją prižiūrėjo vos 1 darbuotojas.


2002 m. terpių gamyba ir kokybės kontrolė gavo LST ISO 9001:2000 atitikties sertifikatą ir nuo tada mitybos terpės bei terpių kokybės kontrolė yra sertifikuoti produktai ir paslaugos.
Šiuo metu skyriuje paruošiama daugiau kaip 200 pavadinimų mitybos terpių ir dirba beveik 20 žmonių. 2020 m., prasidėjus pandemijai, pradėta dideliais kiekiais ruošti virusologinę terpę mėgintuvėliuose, skirtą COVID-19 PGR tyrimo mėginio paėmimui. Terpė ruošiama specialiai tam tikslui įsigyta pilstymo linija.

 

Kaip terpės ruošiamos


Terpėms paruošti dažniausiai naudojamos pilnos sudėties dehidratuotos terpės, įsigytos iš tokių pasaulyje pripažintų gamintojų kaip OXOID, BioMaxima, Becton & Dickinson ir pan. Paruoštos naudoti skystosios terpės pilstomos į butelius ir mėgintuvėlius, o standžiosios – į butelius, mėgintuvėlius, vienkartines 55 mm, 90 mm skersmens ir kontaktines Petri lėkšteles.


Atsekamumui užtikrinti paruoštos terpės 90 mm skersmens Petri lėkštelėse yra paženklintos karšto spaudimo būdu įspaudžiant terpės partijos numerį. Visos pagamintų terpių partijos kontroliuojamos Kokybės kontrolės ir validacijos poskyryje. Kiekvienai paruoštai terpės partijai rašomas terpės kokybės sertifikatas. Jame pateikiama išsami informacija apie naudotą žaliavą, tirtus parametrus, kontrolei naudotas padermes bei paruoštos terpės laikymo sąlygas.


Galiausiai paruoštos terpės iškeliauja į kitus NVSPL skyrius arba asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kur padeda atlikti pačius įvairius klinikinius bei mikrobiologinius tyrimus.

 

Apie Terpių gamybos, kokybės kontrolės ir validacijos skyriaus darbą vienos darbuotojų sūnus net sukūrė filmuką.

 

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.