Moters lytinių organų žalojimas (MLOŽ) apima moterų lytinių organų žalojimą nemedicininiais tikslais – dažniausiai dėl kultūrinių, religinių, arba socialinių priežasčių. MLOŽ dažniausiai atliekamas jaunoms mergaitėms nuo kūdikystės iki paauglystės, kartais ir suaugusioms moterims. Remiantis turimais duomenimis iš 30 šalių, kuriose MLOŽ yra praktikuojamas, tam tikruose Afrikos regionuose bei kai kuriose Artimųjų Rytų ir Azijos šalyse šiuo metu gyvena daugiau nei 200 milijonų mergaičių ir moterų. Manoma, kad daugiau nei 3 milijonams mergaičių kasmet gresia MLOŽ. Moters lytinių organų žalojimas neturi teigiamo poveikio, todėl kelia susirūpinimą visame pasaulyje. MLOŽ komplikacijos:
stiprus skausmas;
kraujavimas;
lytinių organų patinimas (makšties problemos, pakitusios išskyros, niežulys, bakterinė vaginozė ir kt. infekcijos, skausmingos menstruacijos);
seksualinės problemos (skausmas lytinių santykių metu, sumažėjęs pasitenkinimas);
gimdymo komplikacijų padidėjimas (pasunkėjęs gimdymas, gausus kraujavimas ir kt.);
karščiavimas;
infekcijos (pvz. stabligė);
šlapinimosi problemos (skausmingas šlapinimasis, šlapimo takų infekcijos);
žaizdų gijimo problemos, randai;
psichologinės problemos (depresija, nerimas, potrauminio streso sutrikimas, žema savigarba);
šokas;
mirtis.
Norint, kad būtų atsisakoma daryti MLOŽ, būtinas kolektyvinis atsisakymas, kai visa bendruomenė nusprendžia atsisakyti šios praktikos. Taip būtų užtikrinama, kad nei vienos šeimos mergaitė ar moteris nebus nuskriausta dėl nedalyvavimo MLOŽ. UNICEF ir Jungtinių Tautų gyventojų fondas (UNFPA) nuo 2008 metų vadovauja programai, kuria siekiama panaikinti MLOŽ. Mergaitėms ar moterims, kurios patyrė ar gresia MLOŽ, UNICEF suteikia galimybę gauti medicininę ir psichologinę pagalbą, taip pat remia sveikatos priežiūros specialistus, teikiančius tokį gydymą.
Parengė NVSPL Klinikinių tyrimų skyriaus Serologinių tyrimų poskyrio vedėja Rūta Amšiejūtė-Kirlienė
Šaltiniai:
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/female-genital-mutilation