Namų dulkių erkės. Kokią įtaką jos turi mūsų savijautai?

Butuose, namuose ar kitose uždarose patalpose visada yra dulkių. Atidžiau patyrinėjus dulkių sudėtį, jose galima aptikti mikroskopinių, paprastai akimis neįžiūrimų padarėlių – dulkių erkių. Kuo daugiau yra dulkių, tuo daugiau ir šių padarėlių. 1964 m. olandų mokslininkai nustatė, kad namų dulkių alergeniškumą nulemia jose gyvenančios mažos, apie 0,2 mm dydžio, erkės. Jos yra stipriai ekologiškai susijusios su žmogumi ir jo gyvenamąja aplinka. Minta žmogaus ar laikomo namuose gyvūno nusilupusiu epidermiu (pleiskanomis). Joms palankiausia aplinka daugintis namuose esant santykinei drėgmei apie 75 proc. ir temperatūrai – apie +25ºC. Pagrindinis dulkių erkių alergenas yra jų fekalijose. Žinoma, alergizuoja ir jų egzoskeletas. Dulkių erkių fekalijos ir jų lavonėliai lengvai kyla į orą, o valant dulkes sausa šluoste ar paprastu dulkių siurbliu, dar plačiau alergenai paskleidžiami į aplinką.

Dulkių erkės yra viena iš pagrindinių astmą sukeliančių priežasčių visame pasaulyje bei sukelia daugiau nei 50 proc. visų įkvepiamų alergijų. Lietuvoje identifikuota namų dulkių erkių 49 rūšys (R. Dubakienė, 2002).

Dr. Aurelijos Dautartienės disertacijoje „Namų dulkių erkės Lietuvoje: fauna, paplitimas ir jų poveikis žmogui“ aprašyta, kur tyrimo metu buvo rastos dulkių erkės. Tai kirpyklų plaukų liekanų dulkėse, čiužiniuose, minkštuose balduose, minkštuose žaisluose, lėktuvų ir traukinių sėdynių dulkėse, muziejiniuose eksponatuose, bibliotekų dulkėse ir kt.

Jei būnant namuose dažnai prasideda čiaudulys, atsiranda skystos išskyros iš nosies, ji užburksta, atsiranda akių, nosies niežėjimas, galima įtarti, kad namuose yra nemažas kiekis dulkių erkių.

Kaip sumažinti dulkių erkių kiekį namuose?

  • Naudoti sintetinius čiužinius ar bent įsigyti užvalkalus iš tankios neaustinės sintetinės medžiagos čiužiniams, pagalvėms ir antklodėms, kurie neleidžia dulkių erkėms prasiskverbti.

  • Įprastus patalynės užvalkalus keisti ne rečiau kaip kas dvi savaites, o dar geriau kiekvieną savaitę, juos prieš tai išskalbus aukštesnėje nei +60ºC temperatūroje. Tokioje temperatūroje dulkių erkės žūsta.

  • Naudoti dulkių siurblius su HEPA filtru, o dulkes valyti drėgna šluoste.

  • Namuose netiesti kiliminės dangos, kiliminių takų ar kilimų.

  • Langams dengti naudoti lengvai skalbiamas medvilnines užuolaidas ar lengvai valomas žaliuzes, roletus ar pan.

  • Išmeskite senas paveldėtas antklodes ir pagalves!

  • Išgydykite namuose laikomų šunų ir kačių ausų erkutes!

  • Visiškai atsikratyti dulkių erkių nepavyks, tačiau kiekį žymiai sumažinsite.

 

Parengė NVSPL Mikrobiologinių tyrimų skyriaus Parazitologinių tyrimų poskyrio parazitologijos specialistė Daiva Veitienė

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.