Pasakyk NE plastikiniams maišeliams

Plastikinius maišelius kasdien naudoja milijonai gyventojų visame pasaulyje. Apsipirkinėdami maisto prekių parduotuvėse bei prabangiose drabužių parduotuvėse prekes dažnai dedame į plastikinį maišelį. Grįžę namo maišelį išmetame, nepagalvodami, kokią žalą tai daro planetos ekosistemai. Džiugu, kad kiekvienais metais žmonija vis labiau rūpinasi įvairiomis globalinėmis problemomis, o plastikinių maišelių naudojimas kasdienybėje tampa vis retesniu. 2010 metų liepos 3 d. paskelbta tarptautine diena be plastikinių maišelių, tuo skatinant žmones pagalvoti apie jų daromą žalą Pasaulio ekosistemoms, gyvūnų ir savo pačių sveikatai, renkantis popierinius ar medžiaginius maišelius kaip alternatyvą.

Prasidėjus industrijos revoliucijai ir tęsiantis moderniajai erai, plastikas tapo pigi ir visur randama bei naudojama medžiaga. 1933 metais pirmą kartą susintetintas polietilenas – dažniausiai naudojama plastiko rūšis. Pačioje pradžioje ši medžiaga buvo slapta naudojama Britanijos kariuomenėje II-ojo Pasaulinio karo metu. Pirmasis plastikinis maišelis buvo užpatentuotas Švedijos kompanijos praėjus šiek tiek daugiau nei 30 metų nuo polietileno industrinio panaudojimo 1965 metais.

Jungtinėse Amerikos valstijose plastikiniai maišeliai paplito tik 1979 metais. Nors šiais laikais daug kalbama apie plastiko liekanas vandenyne, tačiau tik 1997 metais jūreivis mokslininkas Charles Moore pirmą kartą atrado plastiko sankaupas Ramiajame vandenyne. Nustačius plastikinių maišelių žalą vandenyno augalams ir gyvūnams, šalys pradėjo kreipti dėmesį ir į neigiamas plastiko savybes. Vandens vėžliai plastikinius maišelius palaiko medūzomis, kuriomis minta, o miestuose plastikiniai maišeliai užkemša drenažo sistemas ir neleidžia vandeniui nutekėti sukeldami sistemų gedimus.

Bangladešas buvo pirmoji valstybė, apribojusi plastikinių maišelių naudojimą. Lietuvoje nuo 2023 metų liepos 1d. taip pat pradėtas taikyti plastikinių maišelių naudojimo ribojimas. Plastikiniai maišeliai negali būti dalinami neatlygintinai, išskyrus tam tikrus atvejus. Parduotuvėse jie yra apmokestinami, siekiant riboti jų naudojimą.

Tarptautinė diena be plastikinių maišelių skirta saugesnių alternatyvų ieškojimui ir suvokimui, kad galima gyventi pasaulyje su mažiau plastiko. Ši diena yra „Break Free from Plastic“ judėjimo dalis. Judėjimas ieško plastikinės taršos krizės sprendimų, kad planeta būtų saugesnė žmonėms, aplinkai ir laukinei gamtai. Švęsdami šią dieną, nenaudokime plastikinių maišelių, naudokime juos pakartotinai ir perdirbkime plastiką bei apsidairykime aplinkui – pagalvokime apie gamtą ir pasodinkime medį ar gėlę. Gamta jums padėkos.

Parengė NVSPL Mikrobiologinių tyrimų skyriaus Ne maisto medžiagų ir gaminių tyrimų poskyrio medicinos mikrobiologė Raminta Saulėnaitė

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.