Pasaulinės darbuotojų saugos ir sveikatos dienos proga šiemet dėmesys skiriamas klimato kaitos poveikiui

Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) iniciatyva balandžio 28 d. paskelbta Pasauline darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Šia diena siekiama visame pasaulyje kurti saugias, sveikas ir tinkamas darbo sąlygas. Tarptautinė darbo organizacija pirmąkart šią dieną minėjo 2001 metais. Kasmet Europos Sąjungoje apie 164 tūkst. gyventojų miršta dėl su darbu susijusių priežasčių. Iš jų 5 580 žūstaa dėl nelaimingų atsitikimų darbe, o 159 tūkst. miršta dėl su darbu susijusių sveikatos sutrikimų. Žuvusiųjų darbe skaičius siekia 2,1 mln., tai yra, maždaug kas 15 sekundžių žūsta vienas darbuotojas. Lietuvoje darbe žūsta 2 kartus dažniau (statybos sektoriuje – beveik 4 kartus dažniau) žmonių negu vidutiniškai kitose Europos Sąjungos šalyse.

Šiais metais darbuotojų saugos ir sveikatos dienos tema skirta tyrinėti klimato kaitos poveikį darbuotojų saugai ir sveikatai. Besikeičiančios oro sąlygos daro didelį poveikį darbo pasauliui, ypač darbuotojų saugai ir sveikatai. Profesinės rizikos, kurią dar labiau padidina klimato kaita, pavyzdžiai:

  • per didelė oro temperatūrą,

  • ultravioletinė spinduliuotė,

  • oro tarša,

  • didelės pramoninės avarijos,

  • ekstremalūs oro reiškiniai,

  • padidėjęs cheminių medžiagų poveikis,

  • pernešėjų (uodų ir erkių) platinamos infekcinės ligos.

Pasauline darbuotojų saugos ir sveikatos diena siekiama atkreipti didesnį visuomenės dėmesį į tą žalą ir skausmą, kuriuos sukelia abejingumas darbo sąlygomis, į darbdavio pareigą pasirūpinti, kad jos būtų saugios ir nekenktų sveikatai. Lygiai taip pat svarbu, kad ir darbuotojai suvoktų būtinybę patys saugoti save ir laikytis saugaus darbo reikalavimų. Šios dienos proga viso pasaulio nacionalinės valdžios institucijos, profesinės sąjungos, darbdavių organizacijos ir sveikatos srities specialistai organizuoja įvairius renginius. Visi darbdaviai, darbuotojai, profesinės sąjungos, darbo tarybos kviečiami sutelkti dėmesį į darbo vietas: abipusiai bendradarbiaujant peržiūrėti, kaip vyksta įmonėje rizikos vertinimas, pašalinant ar sumažinant darbo vietose pavojus ir įsitikinti, ar socialinis dialogas įmonėje padeda organizuoti saugų darbą.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus Profesinės rizikos vertinimo poskyrio specialistai suteiks išsamią informaciją dėl profesinės rizikos vertinimo (PRV) organizavimo, fizikinių, cheminių, biologinių, ergonominių, psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimų ir vertinimo. PRV paslauga atliekama kompleksiškai ir be tarpininkų.

Kontaktai:

tel. +370 610 30041;

el. p. profesine.rizika@nvspl.lt.

Šaltiniai:

Parengė NVSPL profesinės sveikatos specialistė Marina Kodzis

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.