Psichoaktyvūs vaistai: pavojai, prevencija ir kontrolė

Psichoaktyvūs vaistai – tai medžiagos, kurios, patekusios į žmogaus organizmą, veikia psichinius procesus, pvz. suvokimą, sąmonę, pažinimą arba nuotaiką ir emocijas. Psichoaktyvūs vaistai priklauso platesnei psichoaktyviųjų medžiagų kategorijai, kuri apima alkoholį ir nikotiną. „Psichoaktyvus“ nebūtinai reiškia, kad sukelia priklausomybę, įprastai kalbant, šis terminas dažnai nenurodytas kaip „narkotikų vartojimas“, „medžiagų vartojimas“ ar „piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis“. Daugelio psichoaktyvių vaistų gamyba, platinimas, pardavimas ar naudojimas ne medicinos reikmėms yra kontroliuojamas arba draudžiamas pagal įstatymus. Psichoaktyvių vaistų prieinamumo apribojimai yra skirtingi, atsižvelgiant į jų keliamą pavojų sveikatai ir terapinį naudingumą, ir klasifikuojami tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygiu. Tarptautiniu lygiu yra tarptautinės narkotikų konvencijos, susijusios su psichoaktyvių narkotikų gamybos ir platinimo kontrole: 1961 m. Bendroji narkotinių medžiagų konvencija, pakeista 1972 m. Protokolu; 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvencija; 1988 m. Konvencija prieš neteisėtą narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvartą.

Psichoaktyvių vaistų vartojimas be medicininės priežiūros yra susijęs su dideliu pavojumi sveikatai ir gali sukelti įvairių sutrikimų. Narkotikų vartojimo sutrikimai, ypač negydomi, padidina asmenų sergamumo ir mirtingumo riziką, gali sukelti didelių kančių, sutrikdyti asmenines, šeimos, socialines, švietimo, profesines ar kitas svarbias veiklos sritis. Narkotikų vartojimo pasekmės yra susijusios su didelėmis išlaidomis visuomenei dėl prarasto produktyvumo, priešlaikinio mirtingumo, padidėjusių sveikatos priežiūros išlaidų, išlaidų, susijusių su baudžiamąja teise, socialine gerove ir kitomis socialinėmis pasekmėmis.

Naujausiais Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, 2,6 mln. mirčių per metus buvo siejami su alkoholio vartojimu, 2 000 000 vyrų ir 600 000 moterų t. y. 4,7 proc. visų mirčių, ir 0,6 mln. mirčių dėl psichoaktyvių narkotikų vartojimo, apie 420 000 vyrų ir 160 000 moterų.

Pagrindiniai aspektai, kuriomis siekama sumažingi narkotinių vaistų vartojimą tarptautiniu mastu:

  • narkotikų vartojimo prevencija ir pažeidžiamumo bei rizikos mažinimas;

  • žmonių, turinčių narkotikų vartojimo sutrikimų, gydymas ir priežiūra;

  • su narkotikų vartojimu susijusios žalos prevencija ir valdymas;

  • prieigos prie kontroliuojamų vaistų mažinimas;

  • stebėsena ir vertinimas.

Nustatyti, kad žmogus vartoja psichoaktyviuosius vaistus, galimas įvairiais būdais: vizualiai, atliekant „greituosius testus“, taip pat atliekant chromatografinius – masių spektrometrinius matavimus, kt. Tačiau didele problema išlieka vis naujai sintetinamų psichoaktyviųjų vaistų gamyba, tokių vaistų, kurių gamyba dar nėra reglamentuojama ir apie konkrečių naujų psichoaktyviųjų vaistų buvimą sužinoma jau tik jiems patekus į rinką.

https://www.who.int/health-topics/drugs-psychoactive#tab=tab_1

https://www.who.int/news/item/25-06-2024-over-3-million-annual-deaths-due-to-alcohol-and-drug-use-majority-among-men

Parengė Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Cheminių tyrimų skyriaus vedėjo pavaduotoja Toma Petrulionienė

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.