NVSPL stiprina nacionalinius viruso genomo sekos nustatymo pajėgumus dalyvaudama ECDC inkubatoriaus HERA programoje

Europos komisijos pasirengimo ekstremalioms situacijoms ir reagavimo į sveikatos priežiūros institucija (HERA) įgyvendina priemonę, kuria siekiama stiprinti šalių pajėgumus reaguojant į COVID-19 pandemiją ir būsimas visuomenės sveikatos problemas, stiprinant šalių sekoskaitos ir diagnostinių tyrimų infrastruktūras*. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), vykdanti referentines laboratorijos funkcijas Lietuvoje, dalyvauja šioje priemonėje siekdama gerinti esamą viruso genomo sekoskaitos tyrimų atlikimo infrastruktūrą Lietuvoje.

 

Nuo 2021 m. vasario mėnesio NVSPL, vykdanti referentinės laboratorijos funkcijas Lietuvoje, taip pat koordinuoja šalyje vykdomų sekoskaitos tyrimų atlikimą. Šie tyrimai pradėti atlikti panaudojant šalyje turimus sekoskaitos resursus, įtraukus keturias sekoskaitos tyrimus galinčias atlikti laboratorijas. Turimi pajėgumai yra per maži siekiant užtikrinti sklandų šio proceso veikimą ir norimas tyrimų apimtis. Dėl šios priežasties NVSPL kiekvieną savaitę maždaug pusę mėginių sekoskaitos tyrimams siunčia į užsienį, bendradarbiaujančioms laboratorijoms, o tyrimų rezultatų neretai tenka laukti dvi savaites.

 

Dauguma analitinių procesų yra atliekami rankiniu būdu, duomenų skelbimas ir sklaida dar vis didele dalimi priklauso nuo žmogiškųjų išteklių, kadangi nesama skaitmeninės integracijos su esamomis duomenų bazėmis. Visa tai atima ne tik laiko, bet ir sudaro sąlygas žmogiškosioms klaidoms.

 

NVSPL, siekdama optimizuoti šalyje vykdomus sekoskaitos tyrimus, pradėjo įgyvendinti HERA projektą, kuriuo tikimasi išspręsti šias problemas. Įgyvendinamo projekto tikslas – sukurti naujos kartos sekoskaitos infrastruktūrą, apimančią automatizuotą sekoskaitos mėginių paruošimą, duomenų saugojimą, analizę ir rezultatų pateikimą epidemiologams, tarptautinėms duomenų bazėms bei pasaulinėms sveikatos organizacijoms, tokioms kaip Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC), Tessy ir kt.

 

Planuojama, kad sukurta infrastruktūra leis reikšmingai padidinti sekoskaitos tyrimų apimtis, sumažinti klaidų tikimybę, sutrumpinti tyrimo atlikimo trukmę ir palengvinti tarpinstitucinį dalinimąsi svarbiais duomenimis. Planuojama, kad sukurta infrastruktūra svariai prisidės ne tik prie COVID-19 pandemijos kontrolės, bet ir sudarys pagrindą kitų epidemiologinių bei diagnostinių tyrimų, paremtų sekoskaita įdiegimui. 

 

Šiuo metu NVSPL atlieka reikiamos įrangos projektavimo ir įsigijimo etapus. Antrajame etape numatoma didelį dėmesį skirti bioinformatikos, molekulinės epidemiologijos, bei naujos kartos sekoskaitos technologijų pritaikymo galimybių mokymams.

 

* Plačiau: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_21_4672

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.