Streptococcus pneumoniae (Serotipai)

Streptococcus pneumoniae – streptokokų (Streptococcus) genties bakterijų rūšis. Ši bakterija dažnai sukelia sunkias invazines ligas, tokias kaip meningitas, sepsis, plaučių uždegimas. Taip pat sukelia viršutinių kvėpavimų takų infekcijas: vidurinės ausies ir prienosinių ančių uždegimą. Pneumokokinė infekcija yra viena pagrindinių sergamumo ir mirtingumo priežasčių pasaulyje, ypač tarp vaikų, jaunesnių nei penkeri metai, vyresnio amžiaus žmonių, taip pat žmonių su imuninės sistemos nepakankamumu.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, Streptococcus pneumoniae sukeliamos ligos yra didelė pasaulinė visuomeninės sveikatos problema. Pneumokokinių ligų kontrolė dėl didėjančio atsparumo įprastiems antimikrobiniams vaistams reikalauja didelio dėmesio. Kasmet nuo pneumokokinės infekcijos miršta 1,6 mln. žmonių.

Streptococcus pneumoniae sukeliami infekciniai susirgimai yra vakcinomis valdomos užkrečiamosios ligos, todėl nuolatinis pneumokokų stebėjimas bei žmonių vakcinacija leidžia sumažinti šių infekcijų paplitimą visuomenėje.

Pneumokokų serotipavimas NVSPL atliekamas remiantis 2009 metų gegužės mėnesio 21 dienos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-385 „Dėl patogeninių bakterijų, nustatytų asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų laboratorijose, identifikavimo ir tipavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. 2006–2012 metais pneumokokai gauti iš 17 mikrobiologinius tyrimus atliekančių laboratorijų, esančių Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus, Kauno, Marijampolės miestuose.

Invazinių Streptococcus pneumoniae padermių serotipų paplitimo pokyčiai visuomenėje nuo 2006 metų:

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.