Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija kviečia pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

Kasmet šylant orams ne vienas sunerimstame dėl plačiai paplitusių parazitų – erkių. Ypač neramina erkinis encefalitas, kasmet nusinešantis ne vieną gyvybę. Deja, specifinio gydymo šiai ligai nėra – vakcinacija išlieka veiksmingiausia priemonė. Imunitetui nuo erkinio encefalito susidaryti reikalingos trys vakcinos dozės, kurios turi būti įskiepijamos su 1–3 ir 5–12 mėnesių pertraukomis. Todėl, nors skiepijama visus metus, nereikėtų to atidėti vasarai, nes imunitetui susidaryti reikia laiko, vakcina neims veikti iškart. Specalistai rekomenduoja jau dabar pradėti skiepytis nuo šios pavojingos ligos ir be įtampos leisti laiką Lietuvos gamtoje.

Šie parazitai – erkės – gali sukelti ne vien mums gerai pažįstamą erkinį encefalitą bei Laimo ligą, bet ir tokius rečiau minimus susirgimus kaip tuliaremija, babeziozė, anaplazmozė, erlichiozė ar įvairios karštinės.

Laimei, nuo pačios pavojingiausios ligos – erkinio encefalito – turime skiepus. Tuo tarpu kitos ligos gali būti mažiau pavojingos, lengviau gydomos, tačiau tam būtina laiku nustatyta diagnozė. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistai pabrėžia – įkandus erkei reikia nedelsti ir išsitirti.

Per 1–3 dienas nuo įkandimo, iš pristatytų ištrauktų nepažeistų erkių ar kraujo ėminių molekuliniais metodais galima nustatyti pavienių erkių platinamus ligų sukėlėjus. Po 2–4 savaičių galima pasidaryti pakartotiną kraujo tyrimą serologiniu metodu. Sukėlėjas ne visada randamas iškart, pirmo tyrimo metu, tad po erkės įkandimo reikia sekti savo savijautą bei odos pakitimus.

NVSPL kviečia pasiskiepyti nuo erkinio encefalito jau dabar!

Pasiskiepyti galite Kaune:

Aušros g. 44, Kaunas

tel. 8 373 31 699;

el. p. priimamasis.kaunas@nvspl.lt

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.