DUK

Kaip gauti sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą („žaliąją kortą“)?

Po higienos žinių ir / ar pirmosios pagalbos suteikimo mokymų ar mokymų apie alkoholio, narkotinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų poveikį sveikatai, išduodami Sveikatos žinių atstavimo pažymėjimai (dar vadinami „žaliąja korta“).

Mokymai vyksta Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje, Utenoje, Varėnoje, Jonavoje ir kituose miestuose, NVSPL arba užsakovo patalpose.

Ar būtina išankstinė registracija į mokymus?

Mokymai vyksta nuolat, tam tikromis savaitės dienomis, pagal profesijas ar veiklos sritis. Prieš atvykstant būtina paskambinti nurodytais telefonais ir sužinoti, kokią savaitės dieną vyksta jus dominantys užsiėmimai jūsų mieste. Išankstinės registracijos į nuolat vykstančius mokymus nėra. Derinti mokymų datą ir laiką reikia klausytojų grupėms, kurios nori, kad atvyktumėme vesti mokymų į užsakovo darbo vietą. Kontaktai:

Tel. nr.: (8 5) 263 9661, 8 610 31094, el. p. privalomasis.mokymas@nvspl.lt

Ką daryti, jei NVSPL patalpose vykstančių mokymų laikas man netinka?

Asmuo, kuriam būtinas pažymėjimas, gali atvykti pasirengęs savarankiškai. Jis nedalyvauja mokymuose, o gauna žinių patikrinimo testą ir praktinę užduotį. Atsakius į teorinių žinių testo klausimus ir atlikus praktinę užduotį, bus išduotas Sveikatos žinių atestavimo pažymėjimas.

Kiek kainuoja pažymėjimo išdavimas?

Privalomųjų visuomenės sveikatos mokymų paslaugos įkainiai patvirtinti Sveikatos apsaugos ministro įsakymu ir priklauso nuo privalomojo sveikatos mokymo programos. Paslaugos įkainius galite rasti čia.

DUK apie sveikatos mokymus pedagogams

Norime užsisakyti profesinės rizikos vertinimą. Kiek tai kainuotų ir kaip greitai atliksite?

Kaina priklauso nuo darbo vietų skaičiaus ir profesinės rizikos veiksnių skaičiaus. Atvykę ir apžiūrėję darbo vietas, sudarysime jums darbų planą ir nustatysime atlikimo terminus.

Darbuotojai dirba su cheminėmis medžiagomis, kaip nustatysite kokias medžiagas reikia tirti? Ar pateiksite išvadas?

Cheminių medžiagų koncentracijoms ore tyrimui reikalingi saugos duomenų lapai. Pagal juos atrinksime tiriamas chemines medžiagas, o po laboratorinių tyrimų parengsime jų profesinės rizikos įvertinimą.

Kokius fizikinius tyrimus atliekate?

Atliekame atskirų fizikinių (triukšmo, infragarso, žemo dažnio garsų, vibracijos, elektromagnetinio lauko, mikroklimato, apšvietos) veiksnių tyrimus. Plačiau apie fizikinių veiksnių tyrimus rasite čia.

Kokios yra fizikinių matavimų kainos?

Fizikinių matavimų įkainiai pateikti Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos įsakyme Nr. 373 „Dėl Mokamų visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų ir jų kainų sąrašo patvirtinimo". Jas galite rasti čia, o taip pat teirautis žemiau nurodytais kontaktais:

Tel. (8 5) 260 8421
El. p. priimamasis.antakalnio@nvspl.lt

Kur kreiptis, jei kaimynų šuo garsiai loja arba kaimynai atlieka triukšmą sukeliančius remonto darbus, garsiai klausosi muzikos ir pan.?

Pagal Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymą, buitinio triukšmo atveju reikia kreiptis į policiją arba į miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių.

Kur kreiptis (su skundu, pareiškimu) dėl fizikinių veiksnių (triukšmo, elektromagnetinės spinduliuotės) poveikio, kurie galimai sukelia sveikatos sutrikimus, trukdo miegui, poilsiui ir pan.?

Dėl vykdomos komercinės-ūkinės veiklos galimai neigiamo poveikio sveikatai atvejais kreiptis reikia į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos teritorinį departamentą.

Kokios geriamojo (šulinio, gręžinio, vandentiekio) vandens tyrimų kainos, pridavimo tvarka, terminai?

Cheminiam vandens tyrimui atlikti vandens mėginį reikia atnešti 1,5 l talpos plastikinėje taroje (gali būti nuo mineralinio vandens). Rekomenduojama atlikti šiuos tyrimus: geležies kiekio nustatymas, suminis kietumo nustatymas (kalkės), nitritų ir nitratų kiekio nustatymai. Šių tyrimų kaina – 29,20 Eur. Pagal poreikius galite pasirinkti ir kitus cheminius vandens tyrimus.

Mikrobiologiniam vandens tyrimui indą vandeniui mėginiui pristatyti reikia paimti iš mūsų laboratorijos. Gręžinio arba vandentiekio vandens mikrobiologinio tyrimo kaina 15,03 Eur.

Šulinio vandens mikrobiologinis tyrimas kainuoja 11,15 Eur. Paimtą vandenį tyrimams rekomenduojame atnešti tą pačią arba ateinančią dieną. Jeigu vanduo priduodamas kitą dieną, rekomenduojama jį laikyti šaldytuve. Vandens tyrimų atlikimo terminas 5–7 dienos.

Ar laboratorijoje atliekami vandens tyrimai dėl legionelių aptikimo?

Taip. Legionelių aptikimo vandenyje tyrimo kaina 15,21 Eur. Legionelių aptikimo atveju, patvirtinimas kainuos papildomai 7,01 Eur. Vandens tyrimui sterilų indą reikia paimti iš laboratorijos.

Ar laboratorijoje atliekami nemokami vandens tyrimai?

Šeimoms, auginančioms kūdikius iki 6 mėn. amžiaus ir nėščiosioms šulinio vandens tyrimai atliekami valstybės lėšomis. Dėl nemokamo vandens ištyrimo prašome kreiptis į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos teritorinį departamentą.

Kokie tyrimai atliekami dėl ŽIV?

ŽIV tyrimai gali būti laboratoriniai ir greitieji testai. Laboratoriniams tyrimams imamas kraujas iš venos, o greitiesiems testams užtenka kraujo iš piršto. Greitojo testo atsakymas gaunamas po kelių minučių, o iš venos per 1–2 d. d.

Kas yra greitasis ŽIV testas?

Testas, kuriam nereikalinga laboratorinė įranga. Kraujas imamas iš piršto. Greitojo testo privalumas yra tas, kad atsakymas gaunamas per kelias minutes. Greitieji testai yra vienkartiniai. Šį tyrimą galima anonimiškai atlikti Gėlių g. 9, Vilnius.

Kada ir kur galima atvykti atlikti ŽIV testą?

Kraujas tiek greitajam testui, tiek iš venos imamas darbo dienomis, nuo 8 iki 11:30 val., adresu Gėlių g. 9, Vilniuje. Kaune – darbo dienomis, nuo 9 iki 13 val., adresu Aušros g. 44 (reikalinga registracija tel. 8 37 33 1681).

Kiek kainuoja atlikti ŽIV tyrimą?

Greitasis ŽIV tyrimas yra nemokamas, atsakymas gaunamas po kelių minučių, tyrimo atsakymo protokolas neišduodamas. Atliekant testą iš veninio kraujo, tyrimo kaina – 4,98 Eur. Kraujo paėmimo kaina – 2,03 Eur. Šiuo atveju tyrimo atsakymo protokolas yra pateikiamas.

Už tyrimus galima atsiskaityti mokėjimo kortele, bankiniu pervedimu arba per „Perlo“ terminalą.

Kas yra vėžio žymenys?

Vėžinės ląstelės gamina medžiagas, kurių negamina sveikos ląstelės. Šių medžiagų kiekį kraujyje galima išmatuoti. Jos vadinamos vėžio žymenimis. Kuo jų kraujyje daugiau, tuo daugiau piktybinių ląstelių yra žmogaus organizme.

Vėžio žymenys yra molekulės, esančios kraujyje arba audiniuose, kurios yra susijusios su vėžiniu procesu, ir kurių ištyrimas ar identifikavimas yra naudojami ligonių klinikinėje diagnostikoje.

Kokia tyrimų kaina ir kada gaunamas tyrimų atsakymas?

Tyrimų kainos yra pateiktos Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos įsakyme „Dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų, teikiamų asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kainyno Nr. 11-96-2 patvirtinimo“, jas galite rasti čia.

Priklausomai nuo pasirinkto tyrimo, atsakymas pateikiamas po 1 dienos arba 2 savaičių.

Nacionalinėje sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) kasdieninėje klinikinėje praktikoje nustato šiuos biologinius žymenis:   

  • Ca 15-3 (naviko lokalizacija krūtyje);

  • Ca 19-9 (naviko lokalizacija kasoje, viršutinėje virškinamo trakto dalyje);

  • Ca 125 (naviko lokalizacija kiaušidėse);

  • Karcinoembrioninį antigeną (naviko lokalizacija storojoje žarnoje);

  • Alfa fetoproteiną (AFP) (naviko lokalizacija kepenyse);

  • Prostatos specifinį antigeną (PSA).

Kur atliekami tyrimai?

Vėžio žymenų tyrimai atliekami adresu Gėlių g. 9, Vilnius:

Tel. (8 5) 212 2718
El. p. priimamasis.geliu@nvspl.lt

Ar galima atlikti kraujo tyrimus neturint gydytojo siuntimo?

Taip, NVSPL kraujo tyrimai atliekami ir neturint gydytojo siuntimo.

Ar su gydytojo siuntimu tyrimai bus nemokami?

Ne, visi tyrimai yra mokami.

Ar NVSPL yra gydytojas, su kuriuo būtų galima pasikonsultuoti kokį tyrimą atlikti bei aptarti tyrimo rezultatus?

Ne, gydytojų konsultacijos laboratorijoje neteikiamos.

Ar taikomos nuolaidos senjorams, asmenims, turintiems neįgalumą ir vaikams?

Nuolaidos NVSPL tyrimams netaikomos.

Ar imamas kraujas vaikams?

Kraujas tyrimams imamas vaikams nuo 14 metų amžiaus.

Kokiu būdu galima atsiskaityti už tyrimą?

Už tyrimus galima atsiskaityti mokėjimo kortele, bankiniu pervedimu arba per „Perlo“ terminalą.

Kur atliekami kraujo tyrimai?

Kraujo tyrimai atliekami darbo dienomis nuo 8 iki 11:30 val. adresu Gėlių g. 9, Vilnius:

Tel. (8 6) 7014159
El. p. priimamasis.geliu@nvspl.lt 

Kaune tyrimai atliekami darbo dienomis nuo 9 iki 13 val. adresu Aušros g. 44:

Reikalinga registracija tel. 8 37 33 1681

El. p. priimamasis.kaunas@nvspl.lt

Kokia yra tamponėlių, skirtų SARS-CoV-2 mėginio paėmimui iš nosies landos ir nosiaryklės, sudėtis ir ar jų sterilizavimui naudojama cheminė medžiaga etileno oksidas?

Tamponėliai su plastikiniu 150 mm ilgio koteliu, su lengvai ėminį sugeriančia ir lengvai ėminį išskiriančia galvute, su trumpais, statmenai išdėstytais nailono plaušeliais, su lūžio linija ties 80 mm yra sterilūs, supakuoti po vieną, su galvutėmis, skirtomis nosiaryklei/nosies landai/gerklei, sterilizuoti EO (etileno oksidu).

Žemiau pateikiamas iš gamintojų gautas atsakymas dėl etileno oksido poveikio sveikatai.

Kaip paaiškinti tokias situacijas, kai vieną dieną atlikto tyrimo dėl COVID-19 ligos atsakymas būna teigiamas, o kitą dieną atlikto (arba tą pačią, tik kitoje vietoje paėmus ėminį) – neigiamas?

Galimi keli atvejai:

1. Ėminio paėmimas. Neteisingai paėmus ėminį dėl SARS-CoV-2, gali būti gaunamas klaidingai neigiamas tyrimo atsakymas.
2. Ėminio laikymas ir transportavimas. Netinkamomis sąlygomis laikomas ėminys gali daryti įtaką tyrimo rezultatui – gali degraduoti viruso RNR.
3. Naudojami reagentai. Visų reagentų instrukcijoje nurodamas reagentų jautrumas ir specifiškumas. Pvz., naudojami žemesnio jautrumo reagentai, o pacientui jau COVID-19 ligos pabaiga (viruso kiekis viršutiniuose kvėpavimo takuose nėra didelis). Tada tokie reagentai gali viruso ėminyje neaptikti.
4. Galima žmogiško faktoriaus klaida suvedant tyrimų rezultatus į E.sveikatą.

Ar reikalingas šeimos gydytojo siuntimas norint atlikti bakteriologinį tyrimą NVSPL?

Norint atlikti tyrimus laboratorijoje šeimos gydytojo siuntimas nereikalingas.

Kada gausiu bakteriologinio tyrimo atsakymą?

Bakteriologinis tyrimas atliekamas per 3–7 darbo dienas, o tyrimas skirtas nustatyti grybelį (odos, nagų) užtrunka iki 1 mėnesio.

Ar reikia registruotis norint atlikti bakteriologinį tyrimą?

Registracija nereikalinga.

Šiuo metu vartoju antibiotikus. Ar galiu pristatyti ėminį bakteriologiniam tyrimui atlikti?

Negalite. Po antibiotikų vartojimo pabaigos turi būti praėjusios mažiausiai 7 dienos.

Kaip greitai reikia pristatyti ėminius tyrimams atlikti?

Šlapimas, skrepliai, motinos pienas turi būti pristatyti per 2–3 valandas nuo paėmimo. Išmatos tyrimams turi būti pristatytos per 8 valandas nuo paėmimo. Ėminys turi būti laikomas 2–8 laipsnių temperatūroje.

Ar NVSPL atliekamas koprologinis išmatų tyrimas?

Šis tyrimas laboratorijoje neatliekamas. NVSPL iš išmatų atliekami enteropatogeninių bakterijų pasėlis ir parazitologiniai tyrimai.

Ar galima daryti gerklės išskyrų sekreto pasėlį pavalgius ar išgėrus kavos?

Ėminys iš gerklės imamas nevalgius, negėrus skysčių, nevalius dantų bei nenaudojus purškiamųjų vaistų, kad tyrimo rezultatai būtų tikslūs.

Ar NVSPL atliekamas enteropatogeninių bakterijų pasėlis bei helmintų tyrimas išmatose?

Taip, enteropatogeninių bakterijų tyrimas yra atliekamas laboratorijoje adresu Žolyno g. 36, Vilniuje, o helmintų tyrimas išmatose yra atliekamas adresu Gėlių g. 9, Vilniuje. Mėginius abiems tyrimams galima priduoti bet kuriuo adresu.
Laboratorijos skyrių, esančių kituose miestuose, kontaktus rasite čia.

Ar NVSPL atliekamas MRSA (Meticilinui atsparaus auksinio stafilokoko) tyrimas?

Taip, MRSA tyrimas yra atliekamas, tyrimo kaina – 12,40 Eur. Atsakymas pateikiamas po 3–4 darbo dienų.

Kada galima pristatyti ėminius tyrimams atlikti ir kaip galima atsiskaityti už tyrimus?

Ėminius galima pristatyti kiekvieną darbo dieną nuo 7 iki 15 val. Apmokėti galima banko kortele, bankiniu pervedimu arba per „Perlo“ terminalą.

NVSPL teikiamų paslaugų kainininką pagal tyrimų kategorijas rasite čia.

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Laboratorija savo veikloje asmens duomenis tvarko BDAR apimtimi.
Privatumo politika.